W dniu 24 listopada 2023 roku odbyło się już trzecie posiedzenie Rady Interesariuszy kierunku Global Business Services. To wydarzenie pozwoliło nie tylko na formalne zacieśnienie współpracy, ale również na wymianę myśli, wzajemne inspiracje.
Gości przywitał koordynator kierunku GBS Prof. dr hab. Marek Ćwiklicki. Tym razem w murach uczelni na spotkaniu pojawili się następujący przedstawiciele firm: Jessica Rodriguez (Accenture), Jaroslaw Dudoń (Cisco), Dorota Włodarczyk (Kimberly Clark), Tomasz Brzostowski (Hitachi Vantara) i Krzysztof Głomb (Abbvie). Gościem specjalnym tego spotkania był Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK.
Spotkanie rozpoczęte zostało wystąpieniem Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
dr. hab. Stanisława Mazura, prof. UEK., który powitał zgromadzonych gości i przedstawił pomysł powołania Funduszu Rozwoju Kompetencji. Głównym założeniem funduszu jest wsparcie nauczania studentów na kierunku GBS i wprowadzenie nowych inicjatyw w ramach dotychczasowejwspółpracy. Zaproszenie do udziału w funduszu zostało skierowane do wszystkich przedstawicieli firm będących członkami Rady Interesariuszy. Fundusz ma wspierać działania dydaktyczne i badawcze robione we współpracy: uczelnia – biznes, tak aby w pełni wykorzystać dostępne możliwości. Rektor podkreślił znaczenie proponowanej inicjatywy i podziękował ze wszelkie opinie i komentarze.
W dyskusji na temat funduszu wszystkie firmy zgodziły się, że taka inicjatywa jest potrzebna.Przedstawiona została również konieczność znalezienia formalnego rozwiązania utworzenia funduszu i stworzenia mechanizmu do monitorować rezultatów. Stąd też wybrzmiała konieczność zaplanowania wydatkowania środków. Uczestnicy dyskusji zaproponowali także wykorzystanie możliwości ABSL do wspólnego zaprojektowania funduszu, który będzie atrakcyjny dla wszystkich jego uczestników. W ramach kolejnych kroków potrzebne będzie podjęcie decyzji o wartości funduszu i określeniu kwot w ramach, których będą partycypować poszczególni partnerzy.
Rektor podziękował za dyskusję, a także wszystkie cenne uwagi i wskazówki. Podkreślił, że najważniejsze jest by rozpocząć projekt, a potem go rozwijać dodając kolejnych partnerów, w ten sposób możliwe będzie stworzenie trwałego i przemyślnego projektu. Następnym krokiem będzie przygotowanie konkretnej propozycji do dyskusji w firmach, gdzie powinny zapaść decyzje, które umożliwią dalsze kroki.
W dalszej części spotkania prof. dr hab. Marek Ćwiklicki przedstawił uczestnikom spotkaniaproponowane zmiany programowe na kierunku GBS. Przedyskutowana została także problematyka specjalności na studiach. Zastanowiono się nad dotychczasowymi rozwiązaniami, a także zaproponowano stworzenie nowej ścieżki – business continuity, która zawierałaby m.in. takie przedmioty jak: ochrona danych w wirtualnej rzeczywistości czy komunikacja profesjonalna.
Podzielono się również refleksją nad zmianą wykładów na konwersatoria, tak aby odpowiadać nazmieniające się oczekiwania studentów. A także poddano dyskusji kwestię przedmiotów do wyboru, zastanawiając się nad ich treścią i udziale w całym procesie kształcenia. Prof. dr hab. Marek Ćwiklicki podziękował wszystkim za komentarze, uwagi i sugestie.
Dyskusje i rozmowy towarzyszyły uczestnikom i uczestniczkom przy wspólnej kawie i poczęstunku. Zrodziło się kolejne pomysły, do których z pewnością wrócimy na kolejnej Radzie Interesariuszy o której będziemy informować niebawem.
Dr Wioleta Gałat
Manager Rady Interesariuszy